• ÖZELLİKLER
 • FOTO GALERİ
 • VİDEO GALERİ
 • DÖKÜMANLAR
 • FAQ

http://www.marinsu.com.tr/Images/Icerikler/407-2017-03-10-17-44-46.jpg

GENEL TANIMLAMA

Damplate® iki adet galvaniz çelik veya alüminyum (EN AW 5754 /H22) plakanın ortasına konulan viskoelastik ses sönümleyici katmandan oluşan kompozit bir üründür. İki metal  plaka viskoelastik ses sönümleyici katman sayesinde birbirine asla temaz etmez. damplate® kompozit panel, çelik ve alüminyum yapılarda ve bu yapıların bileşenlerinde oluşan yapısal titreşimlerden kaynaklanan seslerin izolasyonu için doğru bir seçimdir. Bu kompozit malzeme, ekonomik olmayan veya tasarımsal nedenlerle mümkün olmayan koşullarda yüksek yapısal ses düzeylerinin düşürülmesi için tasarlanmış bir üründür. Kompozit levha arasındaki viskoelastik katman metal yüzeylere ulaşan ses dalgası titreşimlerinin enerjisini ısı enerjisine çevirerek elimine eder. Klasik metal levhalarla(galvaniz çelik veya alüminyum) karşılaştırıldığında aynı kalınlıkta ki damplate® 20 dB’in üzerinde bir ses düşüşü sağlar.

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

 

 • Mükemmel ses düşüm oranı. Ses düşüm oranı (Damping Loss Factor ) 0,426 den büyük.
 • Yüzeysel ses önlemede hafif çözüm.
 • 20dB’nin üzerinde üstün akustik performansı
 • Kullanım amacına göre alüminyum ve çelik olmak üzere iki türü vardır
 • Elektrostatik toz boya kaplı (standart RAL9010. Diğer renkle isteğe bağlı)
 • Yüzey koruyucu film
 • Yanmaya dirençli viskoelastik katman
 • EN AW 5754 (H22) alüminyum veya galvaniz çelik
 • Kolay ve hızlı montaj.
 • Geniş çalışma sıcaklığı aralığı                    (-20→200 ºC)
 • Sıvama ve bükme ile şekillendirilme.

 

http://www.marinsu.com.tr/Images/Icerikler/20-2016-12-28-19-47-58-2017-01-11-17-53-20.jpg 

MALZEME ÖZELLİKLERİ

Damplate® kompozit levhanın arasındaki çekirdek katman viskoelastik ses sönümleyici reçinelerden yapılmıştır. Kompozit levha eğilme titreşimlerine maruz kaldığında alt/üst levhalar viskoelastik katman üzerinde zorlayıcı yatay kuvvetler oluşturur. Bu sayede oluşan iç mekanik sürtünme enerjisi ısı enerjisine dönüştürülür. Bu şekilde titreşim enerjisi ısı enerjisine dönüştürülerek sesi azaltır. 
-25/50 ºC çalışma aralığında en yüksek ses düşüm oranını elde eder.

http://www.marinsu.com.tr/Images/Icerikler/8-2017-01-01-19-20-24.jpg

 

İŞLETME MONTAJ

Birleştirme (Ekleme) damplate® vida, perçin gibi bilinen pek çok birleştirme yöntemi ile birleştirilebilir. Aynı zamanda katlama ve kenetleme yöntemleri uygulanarak da levhalar birbirine birleştirilebilir. Yapıştırıcı ile yapıştırma, resistance kaynağı ve füzyon kaynağı yöntemleri de kullanılabilecek diğer yöntemlerdendir. Genellikle birleştirme teknikleri olarak diğer metal levhalar için kullanılan mekanik birleştirme yöntemleri bu kompozit malzeme için de uygulanmaktadır. Birleştirme noktalarının dayanımı aynı çelik levhalardı kadar yüksektir. Vidalama işlemi belli bir torkta yapılmalıdır ve aşırı sıkıştırmanın aradaki viskoelastik katmanı ezeceği ve levhayı kullanım amacını etkisizleştireceği unutulmamalıdır. Bu durum ısıl işlem içeren birleştirme yöntemleri için de geçeli olup 250 ºC’nin üzerindeki sıcaklıklarda viskoelastik katmanın özelliğini yitireceği hatırlanmalıdır. damplate® el ve otomatik makine ile perçinlenebilir. Klasik perçinleme (her iki taraftan) ve kör perçinleme yöntemlerinin her ikisi de iyi sonuç vermektedir. Kendinden delicili sert ve yarı sert peçinler de kullanılabilir. Diğer birleştirme yöntemleri gibi yapıştırıcı ile yapıştırma yöntemi de mekanik ve termal yükleri karşılar. damplate® yüzey kalitesi olarak diğer çelik ve alüminyum yüzeyler gibi yapıştırılmaya uygundur. Kesme Makas ile kesme, punç ile delme, presle kesme ve aynı zamanda su jeti ile kesme gibi bilinen tüm kesme yöntemlerinde damplate® gayet iyi sonuç verir. Kaplama(Boyama) Tipik elektrostatik toz boyama öncesi alüminyum ve çelik levhalara yapılan kimyasal yıkma ve temizleme işlemleri uygulanabilir. Sınırları aşmamak kaydı ile (en fazla 200 derece) damplate® alüminyum ve çelik levhalar gibi boyanabilir. Sınırlar aşıldığında viskoelastik katmanın özelliğini yitireceği ve al/üstlevhaların ayrılabilme durumunun ortaya çıkacağı unutulmamalıdır. Geri Dönüşüm damplate® kompozit levhada kullanılan viskoelastik çekirdek malzeme 0,100 mm olup alüminyum ve çelik levhaların geri dönüşümü sırasında rahatlıkla giderilebilir. Bu malzeme tehlikeli atık giderimine gerek duymaz.


UYGULAMALAR 

Bu ürün çoğunlukla makine imalat sanayi, gemi ve yat inşa sanayi, otomotiv, inşaat gibi sektörlerde makine konstrüksiyon kaplaması, makine dairesi izolasyon kaplaması, boru ve havalandırma izolasyon kaplaması olarak levha şeklinde ses izolasyon amacı ile kullanılır. Ayrıca araçlarda yağ karteri kapağı, şanzuman kapağı, valf kapağı ve kontrol panellerinde de kullanılabilmektedir. damplate® in uygulama amacına göre iki metal çeşidi bulunmaktadır. Bunlar alüminyum ve galvaniz çeliktir.

http://www.marinsu.com.tr/Images/Icerikler/5-2017-01-01-19-22-22.jpg

http://www.marinsu.com.tr/Images/Icerikler/6-2017-01-01-19-22-22.jpg